Az útifűmaghéj pozitív hatásai egyre szélesebb körben ismertek. Mondhatni, hogy ez az univerzális növény most ismét aranykorát éli. Meg is érdemli, hogy az egészség tudatos konyha és házipatika elmaradhatatlan kiegészítőjévé váljon.

A psyllium, más néven egyiptomi útifű, egyiptomi bolhafű vagy indiai bolhafű (Plantago ovata ) Nyugat-Ázsiában és Indiában őshonos egynyári növény. Az ajakosvirágúak rendjébe, az útifűfélék családjába tartozik. Nevét a görög „psylla” szóból kapta, amelynek jelentése bolha. Egy növény akár 15.000. géllel bevont, bolhára emlékeztető magot hordoz.

Rövid gyökértörzséből csak a tőlevélrózsa és a virágokat tartó tőkocsány ered. Levelei lándzsa alakúak, fehér virágai hengeres füzérvirágzatot alkotnak. Az útifű magja szürkés rózsaszín, tojásdad alakú, 2–3 mm hosszú. A Nyugat-Ázsiában és Indiában őshonos egynyári növény rövid gyökértörzséből csak a tőlevélrózsa és a virágokat tartó tőkocsány ered. Levelei lándzsa alakúak, majdnem párhuzamos eredetűek, molyhosak, szélük fogazott. Fehér virágai hengeres füzérvirágzatok alkotnak. Magja szürkés rózsaszín, ovális alakú, 2-3 mm hosszú. A növényből a magot és a magburkot hasznosítják. Nyálkaanyagának mennyisége elérheti a 30%-ot. Többek közt ennek köszönheti erőteljes tisztító hatását. A mag továbbá tartalmaz fehérjéket, lipideket, aukubint és szterolokat.

Az útifű magjának burka egy nyákban gazdag anyag, mely vízzel elkeverve a gyomorba kerülve gélt képez. Ezt a szervezet nem emészti meg, hanem tovább halad az emésztőrendszeren. A rostok segítik kipucolni a lerakódásokat és hozzásegítenek az optimális emésztéshez. A vékonybelünkben apró, bonyolult szerkezetű bélbolyhok találhatók, melyek össz-felszíne egy teniszpálya nagyságú területnek feleltethető meg. Ezekben a bolyhokban rakódnak le a bomlástermékek és innen képes az útifűmaghéj lágyan felszívni és eltávolítani azokat, megelőzve az önmérgeződést, az élősködők elszaporodását és az elsavasodást.

Az útifű maghéj 85%-os rosttartalmával a fentieken túl, hozzájárul a megfelelő vércukor szint fenntartásában, tisztítja a nyirokrendszert, enyhíti a fáradtságot, migrénes panaszokat, segít székrekedés és hasmenés esetén. Használata hozzájárul olyan bőrbetegség leküzdéséhez, mint a pikkelysömör, ekcéma, akné és a bélflóra regenerálásához antibiotikumos kezelések alatt és után. Illetve hatékonyan alkalmazható bél- és gyomorhurut, húgyvezeték- húgyhólyaggyulladás, fekélyek, aranyér (a széklet lazítására), irritábilis bélszindróma, magas vérnyomás esetén. Az útifűmag zseléje abszorbeálja az epesavakat, melyek a széklettel kiürülnek, ahelyett, hogy a bélből újra felszívódnának. Ennek köszönhetően a májnak koleszterint kell felhasználnia az epesav képzéshez, ezáltal az útifűmag csökkenti a koleszterin és a triglicerid szintet is. Különösen kedvelt szer elhízáskor, fogyókúrás étrendhez is, mivel elveszi az éhségérzetet, és lassítja a táplálék, főleg a zsírok és cukrok felszívódását ezáltal csökkentve a kalória felvételt. Vegetáriánus zselésítő anyagként is használható, hiszen az állati csontból és kötőszövetből előállított zselatin helyett, főzés nélkül is alkalmazható sűrítésre.

A divatos béltisztító termékcsomagok gyártói felismerték az útifű maghéj fantasztikus hatását, de mint fő alkotóelemet beszerezhetetlen keverékekbe rejtették, holott önmagában alkalmazva is hasonló hatással bír, csak jóval olcsóbban juthatunk hozzá.